Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facebook ile Eş Arıyorsan!
#1
facebook-graph-search-890x395_c.jpg

Evlenmek istiyorsunuz değil mi? Yaşınız da almış başını gidiyor. Ne yapmalısınız? İlk adresiniz anneniz ve teyzeniz… Teyzenizin bulduğu hanım hanımcık hamarat mı hamarat namazında niyazında biriyle tanıştınız. Görüştünüz. Anlaştınız. Birbirinize içiniz ısındı ve mutlu bir yuvaya adım attınız.

Yukarıda çizdiğim tabloyu çok beğendiğinize eminim. Ama bunu günümüz modern toplumunda görmemiz çok zor. Gençler artık annenin ve teyzenin aracı olduğu yöntemleri maalesef izlemiyor.

Yeni nesil internet aracılığıyla eşlerini rahatlıkla bulabiliyor. Bunun en meşru yapıldığı ortam ise Facebook…

Şu cümleler kulağınızı tırmalamıştır:

-İnternette tanışmışlar.

-İnternette yaptığı İslamî yorum dikkatini çekmiş…

-İnternete koyduğu fotoğrafından çok etkilenmiş…

-Facebook’ta tanıyor olabileceği arkadaşlar kısmında resmini tevafuken görmüş. Görüş o görüş… 

Bu cümlelerden de anlaşılacağı gibi Facebook evlenmeleri artıyor. Öyle ki Facebook aracılığıyla evlenen kişi sayısı hiç de azımsanmayacak bir dereceye ulaştı. Böylelikle Facebook evlenemeyen gençlerin son umudu hâline geldi adeta. Evlenemeyen gençler usta photoshopçular bulup güzel ve çekici resimlerini Facebook’a atabiliyor. Böylece evlenilecek eş bulmakta zorlanılmıyor. Ne de olsa görüntünün ve ambalajın evlilikte birinci sıraya konulduğu bir toplumda yaşıyoruz.

Bu bağlamda sanıyorum Facebook ‘’Aranızdaki bekârları evlendirin! (Nur 32) ’’ ayetini çok iyi yaşıyor. Anne-babalara sivil toplum örgütlerine zenginlere ve kanaat önderlerine seslenen bu ayeti Facebook hayırlarda yarışın prensibince daha da fazla anlamış görülüyor.

Öyle ya bu iyiliğinden dolayı Facebook’un mucidine cennetlik dahi diyecekler belki de.

Tabii diğer yandan Facebook bekârları evlendirme hizmetinin yanında evlileri bekârlaştırmayı da iyi biliyor. Facebook’un kurduğu yuvalardan çok yıktığı yuvalar göze çarpıyor.

Bu yuva yıkılmalarının sayısal örnekleri de çarpıcı bir boyutta.

Amerika’da Hıristiyan bir tarikatın papazı tarikat mensuplarına Facebook’u yasaklamış. Nedeni ise tarikatın içersinde 20 çiftin Facebook vesilesiyle boşanması.

Bir örneğimiz de İngiltere’den. İngiltere’de yer alan boşanma davalarının %20’sinde kişilerin Facebook’taki yazışmaları delil olarak mahkemeye sunuluyor. Türkiye’de bununla alakalı istatistiksel bir araştırma henüz yok. Ama kadın programlarına dahi akseden Facebook aldatmaları bunun en çarpıcı örneği.

Yani Facebook evlendirdiği çiftlerin düğününde halay çekerken boşandırdığı çiftlerin mahkemesinde şahit sandalyesinde oturuyor.

Evine girdiğinde kocasının bir bayanla Facebook’ta yazıştığını gören kadının ruh hâli nasıldır sizce? En garibi de belki bu kadın da kocasıyla Facebook aracılığıyla tanışmıştı. 

Eee… Ne diyelim Facebook’la evlenen Facebook’la boşanır! 

‘’Zinaya yaklaşmayın’’ (İsra 32) ayeti online bir şekilde çiğnenirse düğün salonu ile duruşma salonu arasında mekik dokuyan bir topluma dönüşeceğiz
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping