Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PHP'de esnek kodlama nasıl yapılır?
Merhabalar,
Bugün dersimizde PHP'de esnek (dayanıklı) kodlamanın nasıl yapılacağını göreceğiz.

PHP, her şekilde kurnazlık gerektiren ve her ihtimali düşünmeyi gerektiren bir dildir. PHP'de her işlemi yapmadan önce mutlaka kontrol etmemiz gerekir. Elimizden geldiğince PHP hatası verdirmemeliyiz.

Örneğin bir dosyadan veri çekeceğim;

PHP Kod:
reqiure_once('dosya_yolu');

Şekilde yazarsam, eğer belirttiğim dosya yolundaki dosya varsa çeker lâkin yoksa PHP hatası olarak ekrana çıktı yazar. Ki bundan elinizden geldiğince kaçınmalısınız. Bir de kontrollü olarak işlem yaptıralım:

PHP Kod:
$dosya = 'dosya_yolu';
if (file_exists($dosya)) {
if (!require_once($dosya)) {
die('Bilinmeyen hata');
}
else {
die('Dosya bulunamadi');
}
}

Şimdi burada yaptığımız şey şu, belirtilen dosya yolunda dosya var mı yok mu diye kontrol ettik. Şayet yoksa, Dosya bulunamadı hatasını ekrana yazdırdık. Eğer varsa, belirttiğimiz dosyayı çağırdık. Lâkin, require_once komutu her hangi bir sebepten ötürü çalışamazsa, PHP hatası almamamız için eğer çalışmazsa ekrana Bilinmeyen hata yazsın komutunu da yazdırmış olduk.

Özetle; Her ihtimali düşünmelisiniz; ne kadar sağlam yaparsanız, her zaman güvenlik olarak 1 tık önde olursunuz. Her türlü olasılığı hesaba katmalısınız ve bunun için önlemlerinizi almalısınız.

Yukarıdaki basit bir örnekti. Olayı anladıysanız zaten kendiniz de yapabilirsiniz bir şeyler.

Kolay gelsin.
Ara
vegas kullanıyorum nasıl yapacağını söyliyim ben manuel olarak yapıyorum aynı videoyu 2 kanala koyacan alt üst şeklinde alttakine sağ tıklayıp switchesten > maintaion ratio gibi bir seçenek var tiki kaldıracaksın. Altaki kanala Gaussion blur yani bulanıklık ekleyeceksin bu kadar basit.

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping