Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HTML Versiyonları
#1
HTML 1.0

HTML'in en eski versiyonudur. Ekim/Aralık 199O'da ilk orijinal şekli ile tasarlandı. Orijinal şekli sadece, NeXT işletim sisteminde çalışabilecek biçimdeydi.

Daha sonra, 1991 yılından itibaren çıkan tüm Web tarayıcıları bu dili destekledi. Fakat her biri kendisine göre bir HTML oluşturdu. Dilin standart hale gelmesi 2.0 versiyonuna kadar mümkün olmadı.

HTML +

HTML'in bir süper setidir.Ancak bu versiyon hiçbir zaman yaygınlaşmadı. 2.0'dan daha iyi özellikler içeriyordu. Bu halı 'le 2.0'dan sonraki versiyonlar için esin kaynağı oldu.

HTML 2.0

Eylül 1995'te ortaya çıktı. HTML'ı standart hale getirmek üzere ciddi bir revizyondan geçirerek oluşturuldu. Piyasaya çıkınca, hemen Netscape 2.0 ve Internet Explorer 2.0 içinde göründü. Bu versiyonda, görüntü işleme ve formların doldurulması ile ilişkili bazı yenilikler gelmişti.

HTML 3.0

HTML 2.0'ın çıkışı, bir Internet patlamasının olduğu yıllara rastlamıştı. Kullanıcı sayısının çok artması sonucunda, HTML'de pek çok eksiklik olduğu konusunda eleştiriler gelmeye başladı.

Bunun sonucu olarak ve daha ziyade HTML+ versiyonundan esinlenilerek 3.0 versiyonu ortaya çıktı. 3.0'da, tablo kullanımı, görüntüler üzerinde metin akışı imkanı, metin formatlama konusunda ilave komutlar (taglar) ve sayfa yerleştirme işlemine daha büyük esneklik sağlamak üzere karmaşık sayı kullanımı gibi özellikler eklendi.

HTML 3.2

Mayıs 1996'da ortaya çıktı. Çerçeveler(frame), skript olanağı (scripting), ileri matematiksel fonksiyonlar. HTML'i enternasyonel hale getiren özellikler bu versiyon ile ortaya çıktı. Netscape Navigator 3.0 ve Internet Explorer 3.0 versiyonları, HTML 3.2'ye tam destek verdiler

HTML 4.0

18 Aralık 1997'de kullanıma sunuldu. Netscape Navigator 4.0 ve Internet Explorer 4.0 tarafından kısmen desteklenmiştir. 4.0 ile gelen önemli özellikler şunlardır:

- Nesne oluşturma tagları,

- Kaskad biçimde stil oluşturma sayfaları.

Nesne oluşturma tagları özellikle önemlidir; çünkü bu sayede, bir skript dilinden skript ve kodlar, bir sitedeki HTML kaynak sayfası içine gömülü olarak yerleştirilebilmektedir.

HTML 5.0

En güncel HTML sürümüdür.

HTML 5 ile Gelen Yenilikler Nelerdir?

CSS3 ve Jquery ile daha uyumlu çalışan HTML 5, günümüzde yaygınlaşan mobil ve tablet cihazlar ile de uyumlu internet siteleri hazırlamak için optimal yapıda hazırlanmıştır. Canvas, header, footer, audio, video vb yeni tag'lar ile css'ten ve flash'tan da rol çalarak daha da güçlenmiş ve kod yazımını daha rafine hale getirmeyi amaçlamaktadır.
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping