Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HTML Nedir?
#1
HTML (HyperText Markup Language - Hiper Metin İşaretleme Dili)

Gerçekten de Internet'in ve Web'in dili diyebileceğimiz HTML, Web üzerinde araştırma makalelerinin yayınlanabilmesine imkan sağlamakta, ve < H1> ve < H2 > gibi veya < B> veya < I> gibi basit formlar sayesinde Web üzerinde sayfa yapılarının tanımlanması ve formatlanması işlevini yerine getirebilmektedir. < A> çapa tag'ı ismi verilen diğer formlar sayesinde de diğer dokümanlara referans veren dokümanlar hazırlanabilmesini sağlamakta ve WEB üzerinde etkileşimli çalışmayı sağlamaktadır.

HTML'İN TARİHÇESİ

1986 yılında, Uluslararası Standartlar Komitesi bir makale yayınlamıştı; adı" "Information Processing - Text and Office Systems - Standard Generalized Markup Language (SGML)" şeklinde idi. Bu, metne dayalı bir dokümanı işeretlemek için gerekli kodlara ait ilk uluslararası standardı tanımlıyordu (ISO 8879).

Tim Berners Lee, Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarında (CERN,Cenevre-İsviçre), 1989 yılında, bir "hiper metin doküman sistemi" önerdi. Ekim 1990 tarihinde, bu sistem, www (World Wide Web) adını aldı. Berners Lee, ilk Web yazılımını gerçekleştirdi; bu NeXT bilgisayarı üzerinde bir Web sunucu (server) paketi ve hizmet dokümanları yazılımı idi.

U.T.Austin'deki öğrencilik döneminden sonra, Dan Connoly web projesini keşfetti ve proje ekibine katıldı. Connoly'nin tecrübesi, online dokümantasyon araçları üzerine idi. Bu deneyimi onu, HTML için özellikler belirleme ve geliştirme çalışmalarına yöneltti.

Ocak 1992'de, CERN'in, metin bazlı (text based) ilk Web tarayıcısı 1.1 versiyonu olarak kullanıma sunuldu. Grafik tabanlı ilk Web tarayıcı ise, Marc Andreesen tarafından geliştirilen Mosaic for X idi ve NCSA tarafından Şubat 1993'te kullanıma sunuldu.

Mosaic, Dan Connoly tarafından ortaya konulan ilk HTML standardını kullanmıştı.

HTML NE İÇİN GEREKLİ İDİ?

Internet'in şekillenmeye başladığı 1990 yılı başlarında, "bütün Web sitelerinde kullanılabilecek ortak bir format belirleme ve bu format biçiminin de tüm işletim sistemleri tarafından okunabilir olması zorunluluğu" çok önemli bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştı. Yukarıda kısaca ortaya çıkışı verilen HTML, bu ihtiyaçtan doğdu.

HTML, bir programlama dili olarak ortaya çıkmıştı; HTML Tag'ları biçiminde açıkça tanımlanmış bir komut kümesine sahipti. Yıllar geçtikçe, görüntü işleme olanaklarının eklenmesi ve diğer teknolojilerle uyum sağlama ihtiyacı HTML üzerinde değişiklikler oluşturmuştur fakat orijinal şekli sadece metin formatlama ile ilgili idi.

Hiper (hyper) terimi, HTML'dekı kullanımına göre, şu anlamdadır:

Bir HTML dokümanı, okuyucuyu, hıper linkler (bağlar) boyunca, diğer HTML dokümanlarına götürecek şekilde programlanabilir. Markup (İşaretleme) terimi ise, HTML'de kullanıldığı anlamı ile bir HTML dökümanındaki metnin formatlanması,metne biçim verilmesi anlamındadır.

Bu iki terimin her biri, HTML'in anlaşılabilmesi için kilit rol oynayan sözcüklerdir. HTML, Web sayfası geliştirecek kişilere

- Metnin nasıl görüntüleneceği ile ilişkili gerekli kontrolleri sağlar,

- Bir sayfa üzerinden, hyperlink (hiper bağ) yardımı ile de bu sayfa ile ilişkili diğer dokümanlara erişmek için gerekli kontrol yapılarını sunar.

Bunların bilinmesi, HTML'in getirdiği sınırlamaların anlaşılması bakımından da önemlidir. Web üzerinde, HTML'in gerçekleştiremediği işleri gerçekleştirebilmek için düzinelerce yeni teknoloji ortaya konulmuştur. ActiveX ve JavaScript teknolojileri, bunlar arasında sayılabilir ve HTML'in boyutlarını genişleten teknolojilerdir.

Bir HTML örneği görmek için yapacağınız tek şey, Chrome ya da tercih edeceğiniz bir tarayıcı ile bir Web sayfası açmaktır. Sağ tıklayarak sayfa kaynağını görüntüleyiniz. Karşınızda gördüğünüz kodlar html'in ta kendisi olacaktır.

Kapsamlı bir Html 5 eğitim makale serisi hazırlamadan önce html'in tarihçesine ve html 4'ün yapısına ilişkin kapsamlı bilgiler sunan bu makale dizisine yarın devam etmek dileğiyle..
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping