Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dosya Hata Kodları
Dosya Hata Kodları

Aşağıda bilgi dosyalarının açılması (şirket seçimi yaparken), bilgi girilmesi ve rapor alınması sırasında dosyaların edindiği işlem/durum hata kodlarının anlamları açıklanmaktadır. Bu hata kodlarını şu durumlarda görürsünüz:

Firma Seçimi Ekranı'ndan bir şirketi seçtiğinizde, alt ekran başlığının hemen üstünde gösterilirler.
Bir programın çalışması esnasında, çalışmayı engelleyecek bir sorun çıktığında, program çıkarak ekranın en altında iki satırlık bir hata mesajı gösterir. Hata kodu bu mesajın ilk satırında yer almaktadır.
Burada açıklananların dışında bir hata kodu ile karşılaşırsanız yardım isteyin.

Aşağıdaki açıklamalarda geçen "Rapor edin" ifadesi, sizin çalışmanızı ve bilgilerinizi bozmayacak veya sizin düzeltemeyeceğiniz sorunları belirtmek için kullanılmıştır. Programların yazılması sırasında gözden kaçmış noktalar olduğunu belirtir. Bunları Datasoft'a bildirin.

Hata kodu açıklamalarının bazılarında sorunu düzeltmek için belli bir işlemi yapmanız veya bir işletim sistemi komutunu çalıştırmanız söylenir. Eğer söz konusu işlem veya komut hakkında yeterli

bilginiz yoksa kendi başınıza uğraşmayın, yardım isteyin. Aksi takdirde sisteminizi daha çok bozabilirsiniz.

Yukarıdaki paragraflarda geçen yardım istemeyi nasıl yapacağınız Program Kullanım Kılavuzları Menüsü'nde Destek Rehberi opsiyonunda anlatılmıştır.

00 Hiç bir sorun yok. Hata kodu 00 olan bilgi dosyalarında hiç bir sorun yoktur, kullanıma hazırdır. Bu hata kodu sadece Firma Seçimi Ekranı'nda gösterilir.

10 Dosya sonu. Dosyada okunacak başka kayıt kalmadığını belirtir. Rapor edin.

14 Okunmaya çalışılan kaydın kayıt numarası olabilecek maksimum değerden büyük. Rapor edin.

21 Yazılan kayıdın kodunun değeri okunduğu zamankinden farklı, sıra dışı. Rapor edin.

22 Aynı koda sahip birden çok kayıt var. Bu, kod dosyalarınızda muhtemel bir bozulma olduğunu veya bir programlama hatasını belirtir. Servis Menüsü'nde Check Integrity işlemini çalıştırın. İşlem sırasında herhangi bir mesaj çıkarsa, dosyayı yeniden indeksletin. İndeksleme işlemi sorunu çözmez veya dosya indekslenemezse, ilgili dosyayı yedek disketlerinden geri yükleyin.

24 Diskte boş alan kalmadı. İşletim sistemi komutlarını kullanarak sabit diskinizi (DOS: CHKDSK, Unix: fsck) ve ne kadar boş alan kaldığını (DOS: CHKDSK veya DIR, Unix: df) kontrol edin.

Daha sonra her Datasoft programının Servis Menüsü'nden Geçici Dosyaların Silinmesi opsiyonunu birer defa çalıştırın. Daha sonra yine sistem komutlarını (DOS: ChkDsk, Unix: df) kullanarak diskinizde kalan boş alanı öğrenmeye çalışın.

Boş alan yine azsa lüzumsuz bazı programları (öncelikle oyunları) ve hatta gerekiyorsa eski yıllara ait program bilgilerini (yedeğini aldıktan sonra) silin.

Programların rahat çalışabilmesi için sabit diskinizde her zaman en az 5MB boş alan olmasına dikkat gösterin.

24,01 Yazmaya çalışılan kaydın numarası olabilecek maksimum değerden büyük. Bu mesaj, son girdiğiniz kaydın dosyaya yazılmadığını ve başka kayıt yazılamayacağını belirtir. Rapor edin.

30,xx Hatanın neden kaynaklandığı ve ne olduğu bilinemiyor. Rapor edin.

35 Dosya bulunamadı. Açmak istediğiniz şirketin dosyası bulunamadı. Eğer Firma Seçim Ekranı'nda görülmüşse ve bütün bilgi dosyalarının hata kodu bu değere sahipse herhangi bir sorun yoktur. Bu yeni şirket tanımladığınız anlamına gelir. Eğer daha önce tanımlayıp bilgi girdiğiniz bir şirketin bir dosyası için bu kod verilmişse, dosya silinmiş demektir. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey yedekleriniz varsa, hata kodu 35 olan dosyayı disketlerden geri yüklemektir.

37,01 Açılmak istenen dosya bu amaçla açılamaz. Rapor edin.

37,07 Dosyayı açma yetkiniz yok. Bu hata kodu Unix ve Network sistemlerde, Login'den yanlış kullanıcı adı (username) vererek girdiğinizi veya dosyanın erişim yetkisinin değişmiş olduğunu belirtir. Login'den Datasoft programlarını kullanmanız için tanımlanmış dsoft kullanıcı adını kullanarak girip tekrar deneyin, düzelme olmazsa yardım isteyin. MS-DOS sistemlerde ise dosyanın erişim yetkisinin değişmiş olduğu belirtir. ATTRIB -R komutunu kullanarak dosyaya yazma yetkisi vermeyi deneyin.

37,08 Dosya yanlış şekilde açılmaya çalışılıyor. Rapor edin.

37,09 Dosya yanlış şekilde açılmaya çalışılıyor. Rapor edin.

38 Dosya daha önce kilitli olarak kapatıldı. Rapor edin.

39,xx Dosyanın yapısı programın anlayacağı şekilde değil. "xx" yerine sizin ekranınızda görülen sayı işletim sisteminin söz konusu soruna verdiği hata kodudur. Rapor edin.

41 Açılmaya çalışılan dosya zaten açık. Rapor edin.

42 Dosya kullanılmak için açılmış değil. Rapor edin.

43 Okunacak/Yazılacak bir kayıt kodu belirlenmiş değil. Rapor edin.

44 Kayıt uzunluğu daha önce okunandan farklı. Rapor edin.

46 Okunacak/Yazılacak bir kayıt kodu belirlenmiş değil. Rapor edin.

47,01 Dosyanın açıldığı mod yapmak istediğiniz işleme uygun değil. Rapor edin.

47,02 Yapmak istediğiniz işlem için dosya daha önce açılmadı. Dosyanın açılamama sebebi bir arıza olabilir. Servis İşlemleri menüsüne giderek, Bilgi Dosyaları Kontrolü opsiyonundan Check Integrity işlemini yapın.

48,01 Dosyanın açıldığı mod yapmak istediğiniz işleme uygun değil. Rapor edin.

49,01 Dosyanın açıldığı mod yapmak istediğiniz işleme uygun değil. Rapor edin.

49,02 Yapmak istediğiniz işlem için dosya daha önce açılmadı. Rapor edin.

93 Dosya başka kullanıcı tarafından tamamen kilitlendi.

Bu hata kodu sistemdeki başka bir terminalde çalışan bir kullanıcının sizin girmek veya işlem yapmak istediğiniz şirket üzerinde dosya kontrolü gibi bir işlem yaptığını belirtir. Bu durumda dosyanın birden fazla terminalde kullanılması tehlikeli olduğu için, o kullanıcı işini bitirene kadar sizin bir işlem yapamanıza izin verilmez, beklemek zorundasınız.

94,10 Çok fazla sayıda açık dosya var. Bu hata kodu işletim sisteminin daha fazla dosya açılmasına izin veremeyeceğini belirtir. Sisteminiz DOS ise C: sürücüsünün root (C:\) kataloğundaki CONFIG.SYS isimli dosyada bulunan FILES= satırındaki değeri yükseltmelisiniz. Eğer böyle bir satır yoksa, adı geçen dosyanın başına FILES=40 satırını ekleyin. Sisteminiz Unix ise sizin yapabileceğiniz bir şey yok, yardım isteyin.

94,62 Program parçaları arasındaki bağlantı yanlış. Rapor edin.

98 Bilgi dosyası bozulmuş. Bu hata kodu dosyanın yapısında bozulma olduğu belirtir. Dosyayı yeniden indeksletmeniz gerekli.

98,xx Bilgi dosyası bozulmuş. Bu hata kodu dosyanın yapısında bozulma olduğu belirtir. Dosyayı yeniden indeksletmeniz gerekli. "xx" yerine sizin ekranınızda görülen sayı işletim sisteminin söz konusu soruna verdiği hata kodudur.

99 Kayıt başka kullanıcı tarafından kilitlendi. Bu hata kodu sizin okumaya çalıştığınız kayıdın, aynı dosya üzerinde başka terminalden çalışan bir kullanıcı tarafından, değiştirilmekte olduğunu belirtir. İstediğiniz işlemi yapmak için onun işini bitirmesini beklemek zorundasınız, ancak bu oldukça kısa bir süredir.

9A İşlemi yapmak için yeterli hafıza yok. Bu hata kodu yapmak istediğiniz işlem için gerektiği kadar sistem hafızası olmadığını belirtir. Özellikle kayıt sıralama veya dosya kontrolü gibi işlemler yaparken çıkar. Sisteminiz Unix veya Network ise en iyisi sistemin hafızasını yükseltmektir. Sisteminiz DOS ise; eğer hafızada çok sayıda resident (SideKick, Hesap Makinası gibi) program varsa bunları temizleyip tekrar deneyin. Eğer sisteminizde 512K'dan daha az hafıza varsa, hafızayı yükseltmeniz gerekli.

9B Yapmak istediğiniz işlemi sistem desteklemiyor. Rapor edin.

9C Daha fazla dosya/kayıt kilitlenemez. Yardım isteyin.

9D,xx Sistem arızası. "xx" yerine sizin ekranınızda görülen sayı işletim sisteminin söz konusu soruna verdiği hata kodudur. Yardım isteyin.
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping