Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
‘Wi-Fi ev bitkilerini öldürüyor’
#1
Evinizdeki bitkiler nedenini çözemediğiniz bir şekilde solmaya başladıysa, bunun sorumlusu hiç aklınıza gelmeyecek bir cihaz olabilir: Wi-Fi router.

kuruyan-cicek.jpg

Danimarkalı lise öğrencileri, gözlemlere dayanan deneyleriyle Wi-Fi sinyallerinin bitkileri öldürdüğünü tespit etti.

North Jutland bölgesindeki Hjallerup Okulu’ndan dokuz kız öğrenci, geceleri baş uçlarına cep telefonlarını koydukları zaman uyuyamadıklarını fark etti. Okulda beyin dalgalarını takip eden donanım bulunmadığı için, öğrenciler dana geleneksel bir yöntemle deney yapmaya karar verdi.

Öğrenciler, cep telefonlarıyla aynı dalgaboyunda mikrodalga radyasyon yayan Wi-Fi router cihazının yanına, altı kap bahçeteresi tohumu yerleştirdi. Ayrıca, Wi-Fi router bulunmayan bir odaya da altı tohum dolu kap konuldu. İki ayrı odadaki tohumlar, yeterli oda sıcaklığı, nem ve güneş ışığına tabi tutuldu.

tohum.jpg

Aradan 12 gün geçtikten sonra, Wi-Fi sinyallerinden bağımsız tohumların yeşerdiği görülürken, Wi-Fi’a maruz kalan tohumların kahverengi renge büründüğü, çürüdüğü hatta mutasyon geçirdiği görüldü.

EK ARAŞTIRMALAR GEREKLİ
Daily Dot sitesine konuşan Hjallerup Okulu öğretmenlerinden Kim Horsevad, aynı deneyi iki kez tekrarladıklarını ve aynı sonucu elde ettiklerini belirtti.

Horsevad, ‘öğrencilerin farklı gözlem grupları için aynı şartları sabit tutmakta büyük çaba gösterdiğini ve nem, sıcaklık gibi faktörlerin sürekli ölçüldüğünü’ belirtti.

İsveç’in Karolinska Enstitüsü’nden Olle Johanssen ve Londra Imperial College araştırmacısı Dr. Andrew Goldsworthy, araştırmanın önemli olduğunu ifade ederken, aynı deneyin laboratuvar şartlarında tekrarlanması gerektiğini söyledi.

Kız öğrenciler, çalışmalarıyla Danimarka bilim fuarında ödül almaktan geri kalmadı.
Kaynak:ntvmsnbc
OnLiNe, proud to be a member of BaglanForum - Baglan Bize | Oyun İndir | Torrent Oyun since Oct 2013.
Cevapla
#2
ilginç teşekkürler Big Grin
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping