Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Google Pagerank Güncelleme nedir ?
#1
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.

google pagerank

 
Pagerank Google’ın sitelerin sıralamasında etkili olan onlarca etkenden birisidir. Yıllardır belirli periyotlar ile güncellenen Pagerank değeri site sahipleri tarafından da reklam verenler tarafından da tam anlamı ile bilinmemesine rağmen ağızlardan düşmeyen bir kelime haline gelmiştir. Bu yazımızda Pagerank hakkında kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.
Öncelikle Pagerank değeri ile ilgili kalıplaşmış gerçeklerden bahsedelim;
 
 
Pagerank Nedir?
•Pagerank değeri 0-10 arasında değişen bir değerdir.
•Pagerank değerinin belirlenmesinde Google’ın dikkate aldığı en büyük kriter sitenizin sahip olduğu backlinkler ve bu backlinklerin Pagerank değerleridir.
•Binlerce sitede Pr 0 backlinke sahip olmaktansa 1 tane Pagerank 8 backlinke sahip olmak sitenizin Pagerank değerinin artmasına daha fazla katkı sağlamaktadır.
Genel itibari ile bu kısımda çoğu web site sahibinin sıkıntısı bulunmuyor. Ancak gelgelelim Pagerank’ın ne işe yaradığı konusunda her kafadan bir ses çıkıyor diyebiliriz.
 
Pagerank ile ilgili düşülen en büyük yanlışları sıralayacak olursak;
•Pagerank anahtar kelime sıralamalarına sanıldığı kadar büyük etki yapmamaktadır. Google’ın gelişen algoritmaları içerisinde Pagerank’ın okyanusta su olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Pr 0 bir site olarak Pr5 değerindeki bir siteyi kelime sıralamalarında altınıza alabilme şansınız bulunmaktadır.
•Yakın bir zamanda Alexa nedir konulu bir makale yayınlamıştık. Pagerank’ın günümüzde en etkin kullanıldığı alanlardan birisi de Alexa’da olduğu gibi tanıtım yazısı ve link satışlarıdır. Ancak Pagerank değeri yüksek olan siteler sizin sitenizi ilahlaştırmaya yaramaz. Genel itibari ile Pagerank almış sitelerin bir çok iyi kritere ve sağlam bir backlink altyapısına sahip olmasından dolayı Pr’si yüksek sitelerden link almak siteniz için avantajdır. Ancak link ve tanıtım yazısı alımında tek kriteri Pagerank değeri olmak çok büyük bir yanlıştır.
•Pagerank değeri sürekli olarak güncellenen bir değer değildir. Alexa her an değişim gösterebilirken neredeyse 1 yıldır Pagerank değerinde herhangi bir güncelleme olmamıştır.
•Pagerank genel itibari ile sitelerin yükselmesi için bir kriter değildir diyebiliriz. Ancak yükselmiş sitelerin Pagerank değerinin yüksek olduğu görülür. Bu da bize Pagerank’ın yükselişte bir aracı olmaktan çok yükselişin bir sonucu olduğunu göstermektedir.
Pagerank nasıl yükselir?
Pagerank değerinin yükselişi ile ilgili webmasterlar tarafından ortaya atılmış bir çok iddaa bulunmaktadır. Bunların hiç birinin Google tarafından tam anlamı ile onaylandığını söyleyemeyiz. Ancak yıllardır sitenin ilk güncellemede oluşacak Pagerank değerini hesaplamak için bir seo danışmanı tarafından hazırlanan tablo kullanılmaktadır.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
pagerank

Yukarıda görülen tablo sitenizin Pagerank’ınızı yükseltmek için nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında sizi oldukça yardımcı olacaktır.
Pagerank değerinizi yükseltmek için çalışma yaparken ilk olarak bir hedef belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Tabloyu incelediğimizde bir sonraki güncellemede Pr5 olmak isteyen bir sitenin 16.803 adet Pr 0 backlink sahibi olması gerektiği görülmektedir. Ancak Pr5 olmak için 1 adet Pr7 backlinke sahip olmakta yeterlidir. Bu nedenle binlerce Pr 0 backlink yerine 1 adet Pr 7 ve üzeri backlink satın almanız sizi hedefe götürecektir.
Ek olarak Pagerank değerinizi bu tablonun aksine backlink sahibi olmadan da yükseltme şansınız bulunmaktadır. Yukarıdaki tablonun Google tarafından oluşturulmadığını , sadece backlink alarak Pr arttırmak isteyenlere analiz niteliğinde bir tablo olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle her ne kadar Pagerank değeri alınan backlinklere ve onların Pr değerine bağlı olsa da sadece sağlam içerik ile de Pagerank değerini yükseltmek mümkündür.
Pagerank arttırmak isteyenlerin izlemesi gereken yol nedir?
Pagerank günümüzde genellikle tanıtım yazısı ve link satışı yapmak için ticari amaçla kullanılıyor. Bu nedenle işin ticari boyutunu düşünerek tavsiyelerde bulunacağız. Pagerank arttırmak için işe bir hedef belirlemekle başlamanızı öneririz. Zira Pr 5 bir site sahibiyseniz alacağınız Pr 0-1-2 gibi düşük Pagerank değerine sahip linkler size çok bir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle yukarıdaki tabloyu referans alarak işlemlerinizi gerçekleştirmeye çalışınız.
Benim Pagerank ile ilgili bir ticari kaygım yok ama sitemin Pagerank değeri almasını istiyorum diyenlerin ise binlerce backlink almak yerine kaliteli backlinkler edinmeye çalışmasını tavsiye ediyoruz. Pagerank Google tarafından verilen bir ödüllendirme sistemidir. Nasıl twitter.com Pagerank 10 olabiliyorsa sizler de doğru adımlara atarak , kaliteli içerikleriniz aracılığı ile doğal linkler elde edebilirsiniz. Webmaster Dünya’sında yapılan en büyük yanlışların başında kaliteli içerik oluşturup doğal yoldan tavsiyeler almak yerine kalitesiz içerikli siteler kurarak ücretli link alımı yapmaktır.
Devamlı olarak içeriğinizi güncel ve kaliteli tutarsanız,
Oluşturduğunuz içeriklerin site ziyaretçilerini tatmin etmesini ve başkalarına da önermesini sağlarsanız Pagerank değeriniz kendiliğinden artacaktır.
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping