Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uydu Terimleri ve Anlamları?
#1
Uydu Terimleri ve Anlamları?


SAT (Satellite) 


Ekvatorun 22,237 mil yukarısında sabit yörüngede, dünyayla eşit hız, ve aynı yönde ( saatte 7,000 mil doğudan batıya doğru) dönen sofistike bir elektronik haberleşme aktarma istasyonu.. uydu...


LNB (Low-Noise Blocker down-converter) 


Antenden gelen mikrodalga sinyallerin girerek 950-2050 MHz bant aralığına dönüştürüldüğü konvertör cihazı. Düşük gürültü blok dönüştürücü, çanağın topladığı uydu (mikrodalga) sinyallerini güçlendirip alıcı tünerinin işleyebileceği daha düşük frekans bandına indirir. Düşük Gürültü Blokeri. Bir LNA, frekans değiştirici ve ara frekans kuvvetlendiricisinden oluşan, 12 GHzlik uydu işaretlerini 900-1700 MHzlık ara frekansa çeviren blok. Bu blok çanak antenin odak noktasındaki feedhorna doğrudan bağlanır ve bir kablo ile uydu alıcısına irtibatlanır. 


EMU (Yazılım) 


EMU yukarıda bahsedilen CAMın yaptığı işi gören bir Hex; yani makine dilinde bir programdır. Programın içinde bu paralı televizyonları izleyebilmek için gerekli yazılımların dışında menülerde dolaştığınızda karşılaştığınız uydular, transponderlar (TP), frekanslar, kanallar, keyler (yani paralı yazılımları izlemek için gerekli anahtar harfler-rakamlar), görüntü özellikleri, arka planlar, hareketli sistemler için gerekli komutlar vs. bulunur. Her uydu alıcısının aynı bilgisayarlardaki gibi işlemcileri vardır. Örneğin NEXT 8000 XCAMda STI 5512 kullanılırken, PLUS ve XCAM PLUS modelinde STI 5518 işelemci kullanılır. Bu demek oluyor ki her uydu alıcısının kendine özel yazılımı vardır ve sadece o yazılım yüklenirse çalışır. Buna dikkat etmek çok önemlidir. EMU (yazılım) her receiverda bulunan bir EPROMa (Erasable Programmable Read Only Memory; yani yazılıp silinebilen hafıza) bazı yollarla yazılır. EMUyu (yazılımı) atmanın bir diğer yolu da RS-232 (COM-Seri İletişim) kablo kullanmaktır.
CAM 


İngilizcedeki "Conditional Access Module" kelimelerininin kısaltmasıdır. Yani belirli şifreleme yöntemleri kullanarak (Viaaccess, Irdeto, Conax, Seca, Mediaguard, Nagravision, Cryptoworks vb.) paralı yayın yapan TV kuruluşlarının abonelerine verdiği modüllerin genel adıdır.
CIF (Common Intermediate Format) 


Hem PAL hem de NTSC den nispeten kolayca çıkartılabilen CCITT nin kabul ettiği bir ara televizyon sunum formatı. Örnek sayısı 625 satırlık avrupa sisteminden, saniyedeki çerçeve sayısı ise 525 satırlık amerikan sisteminden alınarak 360x288 ve 29.97 Hzlik ortak CIF standardı elde edilmiştir. 


ARA KABLO
(RS-232 kablo)


Ara kablo; yazılımı internetten indirdikten sonra, PCnizdeki hard diskten, seri port iletişim kuralları ile bir program yardımıyla uydu alıcısının EPROMuna yüklemek için gerekli kablodur.
RSA KEY


Nedir? Ne işe yarar? Bize faydasi nedir? 


Bilindiği gibi şifreli tv kanalları 16 haneli keylerle acılmakla birlikte bu kanalların 
açılması için sistem RSA denilen key sisteminede ihtiyac duyuyor. Bu keyleri 
daha önce pek bilmememiz ve kullanmamamız yazılımla birlikte verilmesinden kaynaklanıyordu.
Son verilen yazılımlarda menülere RSA key girişinin eklenmesiyle birlikte rsa keyleri girme özelliği kazanıldığından yeni yazılımı beklemeden rsa keyleri girerek kanalı acabileceksiniz. Şu anda bu keyler Hotbird uydusundan yayın yapan polsat paketindeki kanalları ve Hispasattan yayın yapan cabo paketindeki kanalları izlememize yarıyor.
Tabii bunun için de değişen yeni rsa keylerin bilinmesi gerekli.


AES key


Nedir? ne işe yarar?


AES key sadece bazı cihazlar için gerekli olup her cihaz için gerekli değildir.
via2 desteği olan cihazlarda kullanılır.Birçok cihazda bu keyleri girmeden şifreli kanalları izleme imkanı vardır.
EMBEDDED Nedir ne işe yarar?


Embedded; gömülü ya da çakılı modülü içerisinde takılı bulunan anlamındadır.Ayrıca bir modüle ihtiyaç kalmadan orjinal yada funkart gibi smartkartları takabileceğiniz bir arabirime sahip olan receiverler için kullanılır. Bu tip receiverlerde direk kart giriş yuvası vardır. Gömülü diye tabir edilen bu modüller, receiverin marka ve modeline göre değişiktir.
Next8000 lerde Xcam gömülü modül vardır.
Next 7600lerde ise SKY gömülü modül bulunur.
Yine bazı SUNNY receiverlerde SKY, bazılarında ise Matrix gömülü modüller mevcuttur. 


FTA : 


Şifresiz kanal demektir.Bazı receiverler sadece bu özelliği taşıdığından şifreli kanalları bu özellikteki receiverlerle izleme imkanı yoktur. 


CI : 
Modül takılabilir anlamına gelen Common Interface kelimelerinin kısaltılmışıdır. Yani bu özelliğe sahip receiverlerde modül(cam) takmak için uygun boşluk ya da boşluklar mevcuttur.Receiverin marka ve modeline göre bu boşluklar bir ya da iki adet olabilir.(Örnek next 8000 serisi receiverlerde gömülü modülün dışında sonradan modül takılabilir iki adet modül boşluğu mevcutken,bazı diğer markalarda bu boşluk bir adettir)
Sonradan takabileceğimiz bu modüllerle receiverlerde emu yazılımı ile izlenme imkanı olmayan bazı şifreli kanallar izlenebilmektedir.
Feed nedir?
uydudan canlı yayın aktarımı anlamına gelir.Yayınların bir dağıtım merkezinden gerekli yayın merkezlerine aktarılması diyebiliriz.


Mac nedir?
MAC (A, B, C, D2) (Multiplexed Analogue Component) Çoklanmış analog unsur. Özellikle uydu yayınları için geliştirilmiş bir grup TV yayın formatı. Renk, ışık, ses ve eşzamanlama işaretlerinin sıkıştırılarak bir satır boyunca ayrı ayrı zamanlarda gönderildiği bir renkli görüntü TV yayını gönderim sistemi. A, B, C, D2 gibi alt grupları ses ve data sinyallerinin iletiminde kullanılan çeşitli metotlara işaret etmektedir


D-MAC
D-MAC MAC TV formatının bir diğer şekli , özellikle uydu yayınları için geliştirilmiş bir format MAC (Multiplexed Analogue Component), 


D2-MAC


D2-MAC MAC TV formatının bir şekli , özellikle uydu yayınları için geliştirilmiş bir format MAC (Multiplexed Analogue Component). Resmi analog, sesi ve senkronizasyonu digital olarak gönderen yayın sistemi. Daha çok İskandinav ülkelerinde kullanılır.. 


KU-BAND
Ku-Band Ku Bandı. 10,700...17,000 GHz(Gigahertz) frekans aralığındaki uydu yayın bandı . Bu band şu anda ABD de FCC tarafından 2 kısma bölünmüştür. İlki 10.7-12.2 GHz FSS (Fixed Satellite Service) olarak bilinir. Şu anda Kuzey amerikada 22 FSS Ku bandı uydusu mevcuttur. Güçleri transponder başına 20-45 watt arasıdır. Düzgün alınabilmesi için 90-150cm çanak gerekir. 12.2 - 12.7 GHz kısmında ise transponder başına 100-200 watt güçte BSS (Broadcast Satellite Service). uydular bulunur.Bunların yayınları 35-60cm çanaklarla alınabilir. 


MHZ
MHz (Megahertz) Mega bir milyon demektir. Hertz de saniyedeki saykl sayısını ifade eder. Bir milyon hertz (saniyede bir milyon saykl) demektir. 


Nagravision
tv şifreleme sistemi olup,Nagravision (Syster) Avrupada Teleclub ve Premiere in (Analog programları için) kullandıkları, Digital verisyonu da olan (türk Star Digital, Multicanal) bir paralı tv şifreleme sistemi.
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping