Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"HTTP" ve "HTTPS" Nedir? Aralarındaki fark
#1
HTTP Nedir? 

İleri konulara gitmeden önce her zaman temelleri hakkında bir şeyler bilmek gerekir. HTTP HyperText Transfer Protocol demektir. Verici ve sunucu arasında bilgi ve istemci alma sistemidir. Herhangi bir web sitesini ziyaret ederseniz adres http:/ / ile başlar. Bu tarayıcı şimdi HTTP kullanarak sunucuya bağlı demektir. HTTP ile bağlantı kurmak güvenli bir yol değildir. HTTP savunmasız bir bağlantıdır. 

Hepimizin bildiği gibi, İnternet tam olarak güvenli bir yer değildir. Web siteleri arama ve tarama, para işlemleri, online alışveriş ve güvenli dosya transferi yapma ihtiyacımız var. Peki bu tür mali işlemler için HTTP güvenli mi? Hayır güvenli değil. HTTPS daha güvenlidir. 

HTTPS Nedir? 
256bit-SSL.png

SSL/TLS protokolü ile Hypertext Transfer Protocol (HTTP) bir kombinasyonudur. HTTPS, her şeyi şifreli olarak gönderir ve alır, bir emniyet elemanı ekler. HTTPS kullanımı genellikle bankalar, online internet üzerinden para akışı sağlayan siteler de görebilirsiniz. Örneğin PayPal online işlem yapacağınız zaman URL, HTTPS ve yeşil renkli olarak gözükür. 

Online bankacılık, formlar, şirketlerde oturum açma ve veri yedeklenmesi gereken vb diğer uygulamalar için HTTPS kullanmanız tavsiye edilir. 

Bir istemci sunucuya bir istek yapar gibi, sunucu şifreleme yöntemlerinin bir listesini sunarak yanıt verir. İstemci HTTPS üzerinden bir web sitesine bağlandığında, web sitesinde bir dijital sertifika oturumunu şifreler. Güvenli Yuva Katmanı veya SSL tarayıcı iki adet tuş ile şifreleyen bir şifreleme sistemi kullanır. 

Idea Hatırlatma: Google Chrome ve Mozilla Firefox yeni sürümlerin de HTTPS giriş yapılmayan siteler de URL de HTTP gözükmez. Ama İnternet Explorer da gözükür. 

HTTP ve HTTPS arasındaki fark 

Arrow HTTP durumunda URL “HTTP://” ile başlar ve HTTPS bağlantısı için “HTTPS://” dir. 
Arrow HTTP güvensizdir fakat HTTPS güvenlidir. 
Arrow HTTP bağlantı noktası port 80 kullanır HTTPS aksine iletişimi için 443 kullanır. 
Arrow HTTP durumunda sertifikaları doğrulama için gerekmez. HTTPS SSL Dijital Sertifika gerektirir. 
Arrow HTTP de hiç bir şifreleme yoktur. HTTPS de veriler gönderme ve almadan önce şifrelenir.
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping