Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
iPhone 5S Maliyeti Sadece 200 Dolar
#1
640x360xiphone-5s-maliyeti-sadece-200-do...7wnOCb.jpg

Yapılan yeni bir analize göre tek bir iPhone 5S'yi üretebilmek için Apple'nin harcadığı para 200 $.

Bu maliyet Türk Lirası'na dönüştürüldüğünde ise 402 Türk Lirası'na denk geliyor. Telefonun yurt dışındaki satış fiyatları ise Ameraka'da 650 $, Avrupa'da 699 €.

Hesaplanan maliyetin sadece iPhone 5S'yi oluşturan parçaları ve üretimi kapsadığını belirtmekte fayda var. Nakliye ve dağıtım gibi maliyetlerin hesaba katılmadığı analize bakıldığında yine de Apple'nin büyük bir kara sahip olduğu görülebilir. Ülkemizde ise durum çok daha farklı; çünkü ithalatı denetleme amaçlı politikalar nedeniyle yüksek vergiye tabi olan mobil cihazlar bir hayli yüksek fiyat ile vitrinlerde yer almakta. Sonuçta eğer iPhone 5S almak istiyorsanız 3000 TL'ye yakın bir tutarı gözden çıkarmanız gerekli.

Analizde iPhone 5S'de en büyük maliyete sahip olan parça 4" boyutundaki retina ekran olarak listeleniyor. 41 dolarlık maliyete sahip ekranı 32 dolarla kablosuz bağlantı ekipmanı takip etmekte. 3. en yüksek maliyete sahip parça ise 28 dolar ile mekanik ve elektro-mekanik bileşenler. iPhone 5S'nin işlemcisinin bu diğer bileşenlerden daha düşük maliyete sahip olması ise dikkat çekici. Cihazda kullanılan 64 Bit A7 işlemci sadece 19 dolar maliyete sahip.

Rakamlar bir önceki amiral gemisi ile karşılaştırıldığında etkileyici. Çünkü parmak izi algılayıcısı, yeni işlemci ve kamera ve birçok yeni geliştirmeye rağmen maliyetin hemen hemen aynı kalması bir başarı olarak nitelendirilmekte.
Ara
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping